facebook
CZ
CZ
Menu
O nás
Členství
Jak se připojit



Informace o nové AC technologii

Náš spolek cílí vždy na ty nejnovější, nejrychlejší a nejstabilnější technologie. Od druhé poloviny roku 2016 procházela celá síť masivní modernizací v podobě nasazování vysílací Airmax AC technologie. Síť JM-Netu má nyní plnou podporu AC technologie, což sebou nese jak vyšší maximální rychlosti (pamatujte, že JM-Net svým členům rychlost nijak neomezuje a využít lze celou volnou kapacitu sítě), tak i lepší stabilitu spojení. Připravili jsme pro vás ty nejdůležitější informace.


Úvodní slovo (rozklikněte)


Vysílače převedené na AC lze rozeznat nejlépe v mapě vysílačů (jsou označeny zeleně) nebo podle upraveného názvu SSID obsahujícího koncovku "AC". Současné UBNT Airmax antény (označované jako M5 a v SSID jen tiskacím A) sice jsou zpětně kompatibilní (a není je třeba nutně měnit), pokud ale budete chtít využít plný potenciál Airmax AC, musíte si pořídit i novou přijímací AC anténu (LiteBeam 5AC, NanoBeam 5AC, PowerBeam 5AC). Svůj výběr s námi ale raději zkonzultujte.

    

Obr.1 a 2 - Nejlevnější AC jednotka LiteBeam 5AC a bytelnější PowerBeam 5AC

Starší antény (bez M5 v názvu) nejsou s novou AC technologii kompatibilní. Těch pár členů s těmito dosluhujícími anténami buď informujeme o potřebě pořídit anténu novou nebo je přepojujeme na starší všesměrovou anténu, kterou na vysílači pro případ nouze často míváme.



Vyplatí se na AC přecházet? (rozklikněte)

Z našeho pohledu určitě ano! Je ale na zvážení každého ze členů, jestli chtějí vyšší rychlost s AC technologií využít. Původní Airmaxové antény budou nadále fungovat tak, jak fungují v současné chvíli (cca 30 Mbit oběma směry, někde i více).

Na druhou stranu členský příspěvek platí každý člen nezávisle na rychlosti spojení - proč tedy nevyužít zhruba dvojnásobné rychlosti (v některých lokalitách i trojnásobné) při stejných měsíčních nákladech.


Shrňme tedy výhody AC technologie:

  • Vyšší rychlost - obecně dvojnásobná (kolem 60 Mbit oběma směry), v méně rušených oblastech mimo Prahu lze dosáhnout mimo špičku i přes 100 Mbitů

  • Možnost televize - Airmax AC je natolik rychlý, že přes něj můžete přímo v televizi (nejen v počítači) sledovat i naše placené balíčky se zpětným přehráváním

  • Dvě nezávislá rádia - anténa umožňuje skenovat vysílače a okolní pásmo bez nutnosti odpojení od vysílače (bezvýpadkově)

  • Lepší diagnostika - díky novému přímému propojení vysílače s klientskou anténou lze lépe odhalit nerušený a nejvhodnější kanál

  • Novější design - fajnšmekři ocení zaoblenější a modernější design se stylovými modrými diodami :-)





Obr.2 - Např. takto detailně vypadá sken volného pásma u Airmax AC jednotek



Jaké jsou podmínky přechodu a na co si dát pozor? (rozklikněte)

Ačkoliv se přechod na AC obecně doporučuje všem členům, existuje pár omezení, které by člen měl před nákupem antény nebo samotným přechodem znát:

Pozor tedy na toto:

  • Airmax AC anténa se nepřipojí na starší Airmaxové vysílače bez AC - takový vysílač by se v síti již neměl vyskytovat.

  • Cena UBNT Airmax AC antény se pohybuje od 1500 do 3000 korun, v závislosti na její konstrukční kvalitě a velikosti (dosahu). S výběrem vhodného typu se na nás obraťte - poradíme jakou anténu ve vašem konkrétním případě zvolit. Obecně na desítky metrů můžete volit nejlevnější Loco 5AC, na pár stovek metrů postačí levnější LiteBeam 5AC, od vyšších stovek metrů raději nejdražší PowerBeam 5AC.

  • Airmax AC potřebuje velmi dobrou úroveň a kvalitu signálu - pokud máte signál horší jak -60 dB a bydlíte navíc v zarušených oblastech (v Praze nebo hustých satelitních zástavbách), zase tak znatelné navýšení rychlosti nemusí nastat. Zejména na delší vzdálenost (více jak 500m od vysílače) se vyplatí investovat do dražších ziskovějších antén omezujících rušení z jiných sítí.

Starou anténu můžete zkusit prodat na bazoši nebo aukru, nicméně poptávka po nich bude už asi (snad) malá.



Jak na AC přejít? (rozklikněte)

Obecně je přechod na Airmax AC velmi jednoduchý. Velikosti antén i jejich princip fungování je totožný se starší Airmaxovou (M5) řadou. Stačí tedy vyměnit anténu na střeše a raději i napájecí zdroj (je většinou k anténě přibalený). Po výměně a správném nastavení antény je nutné nahlásit novou přidělenou IP adresu (nejlépe telefonem na infolince).

  • Nejrychlejší a nejjistější možností je pořízení již nastavené antény u nás v kanceláři. Anténu připravíme pro konkrétní vysílač, konkrétní podmínky a přeneseme případná nastavení ze staré antény. Na vás je pak výměna antény doma na střeše, její nasměrování a následná výměna napájecího zdroje. Posledním krokem je krátký telefonát na naši infolinku kvůli spárování nové antény s konkrétním členským účtem a ověření správné úrovně signálu.

  • Druhou možností je využít jednoho z techniků, kteří se kolem naší sítě pohybují. Jsou to často také členové a mají s instalací antén nebo výškovými pracemi zkušenosti. Pokud máte zájem o technika zavolejte nebo nám napište email. Zapíšeme si vás a předáme technikům, kteří se s vámi následně spojí. Domluvíte se na ceně práce, ceně a druhu antény a termínu instalace.

  • Kdo se vyzná a nechce využít výhod nákupu antény u nás v kanceláři (jistota zvolení správného typu antény, její přednastavení, případnou budoucí okamžitou reklamaci kus za kus), si může anténu koupit kdekoliv jinde. Postupovat pak můžete podle samoinstalačního návodu pro nové členy, kde je nastavení antény detailně popsáno. Pozor na antény z druhé ruky se starším firmwarem, ten je často potřeba před připojováním zaktualizovat.





Obr.3 - Příklad možného zapojení UBNT antény