facebook
CZ
CZ
Menu
CZ
EN
CZ

Vlastní připojení lze rozdělit do čtyřech stěžejních bodů (omluvte rozsáhlost dokumentu - informací je hodně):

 • Ověření signálu

  Obecně platí, že pokud na vysílač přímo opticky vidíte a jste vzdálení do 1 km, nebudete mít s připojením problém (připojení je možné i do 2 km, ale nemusíte dosáhnout plné rychlosti). V případě, že výhledu brání stromy nebo domy, o připojení se ani nepokoušejte, takové spojení (i kdyby se podařilo) se bude chovat špatně a díky slabému signálu ani nebudete přijati za člena. Mapu vysílačů, včetně fotek z jejich střech, na kterých si můžete své bydliště zkusit dohledat, najdete v mapě vysílačů. V případě, že si nejste jisti, zavolejte a my viditelnost ověříme za vás. • Výběr a nákup vhodného zařízení

  Veškeré zařízení včetně kabelů lze pořídit přímo v naší kanceláři (Hněvkovského 1387/2, Praha). Routery i antény u nás pořízené jsou dodávány již nastavené, doma stačí pouze zapojit.

  Pro připojení používejte pouze 5 GHz Airmax technologii, tedy kombinované router/anténa jednotky od firmy UBNT s označením Airmax M5 (nebo Airmax AC, o tom ale dále).

  • Pokud se připojujete na starší 5GHz vysílač bez Airmax AC technologie (v mapě vysílačů jako "5G"), vybírejte pouze z následujících zařízení: NanoStation M5 používejte jen v případě potřeby malé antény (nestojí o tolik méně a má výrazně horší anténní parametry), PowerBeam M5 300 (starší označení NanoBeam M5 300) použijte do 500m, PowerBeam M5 400 (starší označení NanoBeam M5 400) volte pro vzdálenější instalace nad 500m. Pro extrémní vzdálenosti (kilometry) existují i varianty 520 a 600. Můžete se u nás i optat na datum modernizace vysílače na Airmax AC.

  • V případě připojení na nové rychlejší Airmax AC vysílače (v mapě vysílačů jako "AC" body) vybírejte pouze z následujících zařízení: NanoBeam 5AC používejte jen v případě potřeby malé antény (nestojí o tolik méně a má výrazně horší anténní parametry), PowerBeam 5AC (verze 300 do 400-500m, verze 400 nad 500m, verze 520 nad 1.5-2 km). Použít můžete i výrazně levnější LiteBeam 5AC 23 (do 500m), tyto antény ale doporučujeme pouze mimo Prahu, mají horší parametry a jsou více náchylné na okolní rušení. U AC antén je nutná verze firmwaru alespoň 8.0!

  • Nejstarší 2 GHz vysílače není v plánu modernizovat. Pokud máte o připojení na takový vysílač zájem, kontaktujte nás.
  • Za žádných okolností NEkupujte LiteBeam M5 nebo AirGrid M5. Pokud to jen trochu jde, vyhněte se i malým anténám typu NanoBeam M5 (nebo 5AC) ve verzi 16 nebo 19, větší antény jsou vždy kvalitnější a ve finále rychlejší i stabilnější.

Napájecí zdroj je vždy součastí balení. K anténně pořiďte 2 klasické ethernetové kabely. První bude mezi samotnou anténu a první elektrickou zásuvku (tam bude umístěn přiložený napájecí zdroj) a druhý kabel mezi zdroj a počítač či Wi-Fi router. Délka celkové trasy (obou kabelů dohromady) by neměla překročit 80m. Pokud na kabel bude svítit sluníčko a bude na něj pršet mělo by se jednat o speciální kabel (pro venkovní použití), běžný kabel vydrží jen jednotky let. Venkovní kabel na míru je možné zakoupit na metráž v naší kanceláři.

Pro domácí Wi-Fi router doporučujeme jakýkoliv TP-Link. Např. řadu 741, 841 nebo 1043. Liší se v maximální přenosové rychlosti a portové výbavě. Dobré routery jsou i značky Netis. Doporučit lze i Asus, i když je lehce dražší. Pro odborníky pak ověřená platforma Mikrotik.

Obr.1 - Schéma finálního propojení zařízení


 • Připojení

  Všechny naše vysílače jsou otevřené a funguje na nich DHCP server. V praxi to znamená, že svoje zařízení na vysílač připojíte, zvolíte získavat IP adresu automaticky a po otevření internetového prohlížeče budete automaticky přesměrováni na registrační stránku JM-Netu.

  Technické poznámky pro použití UBNT zařízení:

  1. Všechny doporučované UBNT M5 zařízení jsou oboupolarizační (není třeba dbát na správnou polarizaci).
  2. Pokud vlastníte staré pomalé UBNT (bez označení M5) aktualizujte firmware alespoň na verzi 4.0.1 (se starším firmwarem se nelze připojit). U nových UBNT použijte alespoň verzi 5.5.4

  3. Při výběru sítí preferujte vysílače obsahující v názvu velké tiskací písmeno A (Airmax) - např. CZFree.Net.Alex5JA značí Airmaxovou sektorovou anténu mířící jižním směrem.

  4. Síla signálu -80dB je horší než síla signálu -50dB (je to obráceně). Signál nutný pro přijetí za člena je alespoň -65 dBm (doporučujeme mít lepší jak -55 dBm).

  Obr.2 - Schéma propojení zařízení při instalaci


  Obecný postup nastavení všech UBNT zařízení:

  1. Poznámka: Nové AC antény nemají tlačítko Change, ale Save. A stačí na něj kliknout až na samém konci návodu.
  2. UBNT, zdroj a počítač zapojte podle obrázku 2 výše. POE do UBNT antény, LAN do počítače (neprohodit!). Wi-Fi router zatím nezapojujte.

  3. Síťové kartě počítače nastavte statickou IP adresu 192.168.1.1 s maskou 255.255.255.0 (Ovládací panely, Síť a internet - Centrum síťových připojení a sdílení - Vlastnosti daného Připojení k místní síti - Protokol TCP/IPv4 - Vlastnosti).

  4. Otevřete internetový prohlížeč, zadejte adresu http://192.168.1.20, zvolte region Česká republika, jazyk English, zaškrtněte souhlas s podmínkami UBNT a přihlašte se pomocí jména ubnt a hesla ubnt

  5. U AC antén klikněte v levém menu na ozubené kolečko, u M5 můžete tento krok přeskočit
  6. V záložce Network nastavte:

   • Network Mode: Router
   • WAN Interface: WLAN0 (novější verze mají BRIDGE0)
   • WAN IP Adress: DHCP (některé verze mají WLAN IP Address)
   • NAT: Ano
   • Block management address: Ne (některé verze toto nastavení nemají)
   • SIP: Ne
   • PPTP, FTP i RTSP: Ano
   • LAN IP Address: 192.168.4.1
   • DHCP Server: Enabled
   • Range Start: 192.168.4.100
   • Range End: 192.168.4.200

  7. Pokud máte starší anténu (řada M5, šedivý design stránky), klikněte na tlačítko Change v dolní části stránky a zatím NEklikejte na tlačítko Apply v modrém pruhu v horní části obrazovky. Pokud máte novější anténu (řada AC, modrobílý design stránky) neklikejte na nic (!), mezi záložkami můžete volně přecházet bez nutnosti ukládání (na tlačítko Save se klikne až na konci tohoto návodu!).

  8. V záložce Wireless nastavte Mode: Station (novější AC antény mají Station PTMP), Channel Width: Auto, u položky SSID klikněte na tlačítko Select

  9. Počkejte na kompletní seznam nalezených sítí, potom si je seřaďte podle signálu, puntíkem vyberte náš vysílač (seznam názvů najdete na této stránce. Pozor, např. hodnota -50dB je lepší než -70dB. Ideální hodnota je kolem -40 až -50dB. Horší jak -60 dB už je problém. Klikněte na Select a zkontrolujte předvyplnění názvu vysílače do kolonky SSID

  10. Pokud máte starší typ antény (M5), klikněte na tlačítko Change v dolní části stránky (u novějšího AC typu na Save zatím neklikejte!).

  11. Zkontrolujte, že v záložce Services máte zaškrtnuté Secure Connection (HTTPS), Discovery a CDP, u M5 antén klikněte opět na tlačítko Change v dolní části obrazovky (nebo neklikejte na nic, pokud máte nové AC zařízení).

  12. V záložce System si změňte heslo do administrace UBNT - kliknete na na klíček vedle přihlašovacího jména ubnt (to měnit nemusíte - ale můžete), pod něj zadáváte současné heslo (také ubnt) a následně 2x vedle sebe své nové heslo. Po zadání opět klikněte na tlačítko Change v dolní části obrazovky. Heslo si zapište (!) budete ho potřebovat minimálně při tisknutí přihlášky po registraci (systém přihlášku nepovolí zobrazit bez změněného hesla). Novější AC antény mají změnu hesla podobnou.

  13. Nyní je vše připraveno, konečně klikněte na tlačítko Apply v horní části stránky a veškeré dosud provedené nastavení se napevno uloží a použije. U novějších antén klikněte na Save Settings.

  14. V PC nebo routeru nastavte zpět na automatické zjišťování IP adresy přes DHCP (viz krok 1) a máte hotovo. Domácí Wi-Fi router můžete nyní zapojit podle schématu výše. Pozor na případnou kolizi IP rozsahů (pro LAN rozhraní svého routeru již nemůžete zvolit 192.168.4.X, ale např. 192.168.1.X).


  Poznámka: IP adresa 192.168.1.20 se tímto návodem změní na 192.168.4.1 - pro pozdější administraci používejte tuto adresu.


 • Registrace

  Posledním krokem je registrace. Po správném připojení se internetový prohlížeč v počítači sám přesměruje na registrační stránku http://www.jmnet.cz/registrace, kde vyplníte své údaje (jméno, adresu, narození, email, telefon, atd. - všechny údaje jsou povinné!). Pokud přesměrování neproběhne automaticky, je nutné adresu zadat do prohlížeče ručně. Úspěšná registrace je podmíněna kliknutím na odkaz zaslaný do emailu (na něj je třeba kliknout do jedné hodiny od registrace!). Pokud internet již nefunguje, je automaticky zapnut po odeslání registračního formuláře. A pokud není, stačí zrestartovat počítač. Pokud nepožádáte o členství zasláním podepsané přihlášky, je registrace platná přesně 14 dnů - poté je účet zrušen.

  Celý proces registrace je možno shrnout do následujících kroků:

  1. Automatické přesměrování na stránky spolku

  2. Vyplnění registrace

  3. Restart počítače pokud by již nefungoval internet

  4. Do jedné hodiny vyzvednutí emailu a kliknutí na odkaz v něm

  5. Tisk nebo přepis přihlášky v horním menu (po přihlášení), její odeslání do 14 dnů od registrace emailem nebo poštou (v případě žádosti o snížený příspěvek použijte patřičný formulář čestného prohlášení na stránce Formuláře)Se samoinstalací poradíme i po telefonu nebo na pravidelných srazech.