facebook
CZ
Menu

CZ

Vlastní připojení lze rozdělit do šesti stěžejních bodů (omluvte rozsáhlost dokumentu - informací je hodně):


 • Ověření signálu

  Obecně platí, že pokud na vysílač přímo opticky vidíte a jste vzdálení do 1 km, nebudete mít s připojením problém (připojení je možné i do 2 km, ale nemusíte dosáhnout plné rychlosti). V případě, že výhledu brání stromy nebo domy, o připojení se ani nepokoušejte, takové spojení (i kdyby se podařilo) se bude chovat špatně a díky slabému signálu ani nebudete přijati za člena. Mapu vysílačů, včetně fotek z jejich střech, na kterých si můžete své bydliště zkusit dohledat, najdete v mapě vysílačů. V případě, že si nejste jisti, zavolejte a my viditelnost ověříme za vás.


 • Výběr a nákup vhodné antény

  Veškeré zařízení včetně kabelů lze pořídit přímo v naší kanceláři (Hněvkovského 1387/2, Praha). Routery i antény u nás pořízené jsou dodávány již nastavené, doma stačí pouze zapojit.

  Pro připojení používejte pouze 5 GHz Airmax AC technologii, tedy kombinované router/anténa jednotky od firmy UBNT.

  Poznámka: Pokud se připojujete na starší M5 vysílač (v mapě označován jako 5G), místo AC antény pořiďte anténu M5. S výběrem poradíme.

  Vhodné AC antény jsou (používejte vždy nejnovější firmware):
  • NanoBeam 5AC - malé, lehké, levné, do 200-300m maximálně
  • PowerBeam 5AC - verze 300 do 400-500m, verze 400 nad 500m, verze 520 do 2km
  • LiteBeam 5AC (do 500m), levné ale stále výkonné, tyto antény doporučujeme pouze mimo Prahu

 • Zapojení a kabeláž

  Napájecí zdroj je vždy součastí balení. K anténně pořiďte 2 ethernetové kabely (viz obrázek 1 níže). První by měl být kvalitnější (stíněný, černý, venkovní), bude mezi samotnou anténu a první elektrickou zásuvku (tam bude umístěn přiložený napájecí zdroj). Druhý kabel už může být levnější, patří mezi napájecí zdroj a Wi-Fi router. Délka celkové trasy (obou kabelů dohromady) by neměla překročit 80m. Oba druhy kabelů prodáváme v naší kanceláři, a to přímo na metráž.  Obr.1 - Schéma finálního propojení zařízení

 • Wi-Fi router

  Výběr domácího routeru určitě nepodceňte. Drtivá většina problémů s připojením je způsobena nevhodným nebo nevhodně nastaveným routerem!

  Pokud bydlíte v panelovém domě s větším počtem sousedů nebo vyžadujete vyšší rychlost, pořiďte zcela určitě duální AC router (s frekvencemi 2.4GHz i 5GHz). V panelovém domě se díky 5GHz frekvenci vyhnete rušení od sousedů. Tato frekvence je i díky standardu AC mnohonásobně rychlejší. Ověřené modely jsou (únor 2019) tyto: Netis WF2780, TP-Link Archer C5, Mikrotik hAP AC2. Využít lze i jiné značky (Asus, UniFi), jsou ale dražší a jejich výhody za to nemusí stát. Pokud šetříte, pořiďte alespoň pomalejší TP-Link Archer C50.

  V případě, že se snažíte pokrýt větší prostory (rozsáhlejší byt nebo vícepatrový dům), doporučujeme pořídit routery dva a propojit je mezi sebou ethernetovým kabelem. Vyjde to nejlevněji. Pokud kabelové vedení není možné, lze zkusit tzv. Mesh routery: např. TP-Link Deco, NetGear Orbi, Linksys Velop. Mesh sítě jsou dražší, ale recenze jsou skvělé. Osobní zkušenosti zatím nemáme.

 • Připojení s UBNT anténou

  Všechny naše vysílače jsou otevřené a funguje na nich DHCP server. V praxi to znamená, že svoje zařízení v jeho webovém nastavení na vysílač připojíte, zvolíte získavat IP adresu automaticky a po otevření internetového prohlížeče budete automaticky přesměrováni na registrační stránku JM-Netu.

  Technické poznámky pro použití UBNT zařízení:

  1. U AC antén používejte firmware nejméně 8.6.12. U starších M5 antén pak nejméně 6.1.9. Se starší verzí se anténa nemusí spojit.

  2. Při výběru sítí preferujte vysílače obsahující v názvu písmena "AC" - např.:
   CZFree.jmnet.cz-Alex[5JAC] značí Airmaxovou AC sektorovou anténu mířící od vysílače jižním směrem.

  3. Síla signálu -80dB je horší než síla signálu -50dB (je to obráceně). Signál nutný pro přijetí za člena je alespoň -65 dBm (doporučujeme mít lepší jak -55 dBm).

  Obecný postup nastavení všech UBNT zařízení:

  Poznámka: Starší M5 antény (bez AC) požadují při přechodu na další stránku nastavení vždy kliknutí na tlačítko "Change". Současné AC antény tlačítko "Change" nepotřebují.

  1. UBNT, zdroj a počítač zapojte podle obrázku 2 níže. POE do UBNT antény, LAN do počítače (neprohodit!). Wi-Fi router zatím nezapojujte.


   Obr.2 - Schéma propojení zařízení při instalaci

  2. Síťové kartě počítače nastavte statickou IP adresu 192.168.1.1 s maskou 255.255.255.0 (Ovládací panely, Centrum síťových připojení a sdílení - Změnit nastavení adaptéru - pravým tlačítkem ne síť Ethernet - Vlastnosti - Protokol TCP/IPv4 - Vlastnosti).

  3. Otevřete internetový prohlížeč, zadejte adresu http://192.168.1.20, zvolte region Česká republika, jazyk English, zaškrtněte souhlas s podmínkami UBNT a přihlašte se pomocí jména ubnt a hesla ubnt

  4. U AC antén klikněte v levém menu na ozubené kolečko

  5. V záložce Network nastavte:
   • Network Mode: Router
   • WAN Interface: BRIDGE0 nebo WLAN0
   • WAN IP Adress: DHCP
   • NAT: Ano
   • Block management address: Ne (některé verze toto nastavení nemají)
   • SIP: Ne
   • LAN IP Address: 192.168.4.1
   • DHCP Server: Enabled
   • Range Start: 192.168.4.100
   • Range End: 192.168.4.200
  6. V záložce Wireless:
   • Wireless Mode: Station PTMP nebo jen Station
   • Channel Width: Auto
   • U položky SSID klikněte na tlačítko Select
   • Počkejte na kompletní seznam nalezených sítí, až potom si ho seřaďte podle signálu, puntíkem vyberte náš vysílač (seznam názvů najdete na této stránce. Pozor, např. hodnota -50dB je lepší než -70dB. Ideální hodnota je kolem -40 až -50dB. Horší jak -60 dB už může být problém. Se signálem horším jak -65 nebudete přijati za členy.
   • Klikněte na Select a zkontrolujte předvyplnění názvu vysílače do kolonky SSID
  7. V záložce Services:
   • Secure Connection (HTTPS): Ano
   • Discovery: Ano
   • CDP: Ano
  8. V záložce System:
   • Change password: nastavte si nové heslo do UBNT. Heslo si zapište (!) budete ho potřebovat minimálně při tisknutí přihlášky po registraci (systém přihlášku nepovolí zobrazit bez změněného hesla).

  9. Nyní je vše připraveno, klikněte na Save Changes (nebo Apply u M5 antén)

  10. V počítači nastavte zpět automatické zjišťování IP adresy přes DHCP (viz krok 1) a máte hotovo. Domácí Wi-Fi router můžete nyní zapojit podle schématu výše. Pozor na případnou kolizi IP rozsahů (pro LAN rozhraní svého routeru již nemůžete zvolit 192.168.4.X, ale např. 192.168.1.X).

  Poznámka: IP adresa 192.168.1.20 se tímto návodem změní na 192.168.4.1 - pro pozdější administraci používejte už tuto adresu.


 • Registrace

  Posledním krokem je aktivace uživatelského účtu. Po správném připojení navštivte stránku http://www.jmnet.cz/prihlaseni, kde se poprvé přihlásíte. Využít můžete své přihlašovací údaje z dřívější registrace nebo si zaregistrujete nový účet (úspěšná registrace je podmíněna kliknutím na odkaz zaslaný do emailu, na něj je třeba kliknout do jedné hodiny od registrace!). Při prvním přihlášením by mělo dojít ke spárování vašeho zařízení (wifi routeru nebo antény) a účet se převede do tzv. čekatelského typu. Do 14 dnů je nutno požádat o členství zasláním podepsané přihlášky (tu naleznete k vytištění v sekci Přihláška po přihlášení do svého účtu). Účet je zrušen, pokud k tomu nedojde.

  Celý proces registrace je možno shrnout do následujících kroků:

  1. Návštěva stránky www.jmnet.cz/prihlaseni skrze nainstalované zařízení
  2. Přihlášení již existujícími údaji (samoinstalace) nebo založení nového uživatelského účtu
  3. Prvotní spárování antény či wifi routeru podle instrukcí
  4. Do jedné hodiny vyzvednutí emailu a kliknutí na odkaz v něm
  5. Tisk (nebo přepis) přihlášky (po přihlášení v sekci Přihláška), podepsání, zaslání emailem nebo poštou
  6. Uhrazení prvního členského příspěvku (informace po přihlášení v sekci Finance) a čekání na přijetí za člena (cca do týdne)

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás obraťte po telefonu, emailem, v kanceláři nebo na pravidelných srazech každý první čtvrtek v měsíci.